Azeezahbadrul Publish time 10-6-2016 11:49 PM

Kete second atau kete lama maintainance high

salam.. Nak tanya pendapat korg yg lebih tahu arif mengenai hutang kereta.. Aku skrg ada satria umur nk dekat 20tahun;P .. Aku beli cash so kiranya mmg dah xpayah la nk bayar bulanan.. Mslhnye, satria tu manyakk makan minyak woo.. Baru isi rm20, g klang jap xjauh mana, pastu tgk dah tinggal sikit.. Pastu pulak, bukan minyak petrol je problem, minyak hitam pun kena cek selalu sbb dah bocor.. Aircond pun aku dah tukar apebenda yg bulat tu (xigt nama dia)500-600 gak kuar, pastu nk service aircond tu org kedai tu ckp ade saluran tersumbat pulakkk so xleh nk service melainkan repair saluran tu.. Bab aircond tu aku mcm malas dah nk repair sbb aku rasa kalu repair yg tu, takut dorg dpt detect benda lain pulak rosak:L so sampai la skrg aku berpanas dlm kete walaupun hujan lebat terpaksa bukak sikit tingkap..
So skrg aku tgh fikir nk amik myvi tahun 08, tapi gaji bersih aku 1300+ and still bayar ptptn rm200 sbulan.. So dlm 1100 je la.. Org kedai kete tu ckp nk tolong buat loan bank dulu, kalau xlepas nk try aeon credit.. Tapiiiii bayaran bulanan utk bank kira2 kurg dr 400, aku dah garu kepala dah kalau 400 cane pulak nk bayar parking minyak semua.. Kalau aeon lagi la dia charge 450 mcm tu sebulan..

So apa pilihan yg tepat utk aku ye? Buntu gak ni.. Aku sbnarnya takut nk buat loan ni.. Commitment dia tu haa.. Tp kalau xbuat loan, lagi pulak aku nk kena tanggung maintainance satria tu..

Mohon pendapat semua {:fainto

batu_bergolek Publish time 11-6-2016 03:42 AM

Edited by batu_bergolek at 11-6-2016 03:51 AM

-Hehe, sebenarnya susah juga nak bagi nasihat, sbb pada saya kedua2 kereta ni dari segi ketahanannya ok (mungkin maintanence satria tinggi sikit sbb umur dah tua). Tapi pada masa yg sama kereta myvi yg awak nak beli pun bukan kereta baru dan sudah tiada jaminan, tambah lagi kita tak tahu sejarah kereta tu sebelum ni, jadi ada kemungkinan lepas beli awak kena spend sikit utk repair "wear n tear".

-Pada saya, saya lebih suka tak berhutang, rm400 sebulan tu banyak kene pulak "berhutang ngan ceti berlesen". Tapi kene tengok keadaan juga lah, kalau dah terpaksa nak buat mcm mana kan. Mula2 saya cadangkan awak betul2 assess status kereta satria tu,Paling penting awak cari mekanik yg awak percaya dan mahir (bukan yg main tembak je terutamanya aircond), pastu mintak dia tengok apa sebenarnya keadaan kerosakan kereta awak secara menyeluruh, minta dia buat anggaran kos dan keutamaan baik pulih.

-sbb kalau setakat minyak hitam bocor benda ni tak semesti benda berat. Dari pengalaman saya selalu yg bocor ni, sbb seal gasket dah tak kedap lepas tukar ok lah (melainkan pernah berlaku overheat dan lain2 lagi)

-Dan aircond ni kalo dapat mekanik yg tak mahir mmg feveret benda diorang buat tukar compressor :lol::lol: , hampir berlaku pada saya (check kat thread
Bengkel-Bengkel boleh dipercayai sekitar KL/Selangor)   

-Bila awak dah tahu status kereta satria awak, baru awak decide samada nak amik loan myvi atau repair satria ataupun pakai motor :lol:.

Azeezahbadrul Publish time 11-6-2016 11:51 AM

batu_bergolek replied at 11-6-2016 03:42 AM
-Hehe, sebenarnya susah juga nak bagi nasihat, sbb pada saya kedua2 kereta ni dari segi ketahanannya ...

Haa.. Mekasih bagi clear sikit apa next step utk sy buat.. Sy pun give up gak ngan satria tu sbnarnya sbb bengkel kete tu dia cek sikit pastu terus ckp better overhaul sebab minyak bocor tu{:1_273:}.. Kos overhaul tu tarik nafas panjang gak la.. Haha tp sy tau kalau overhaul pun takut benda yg sama jadi balik.. Maybe bengkel tu nk cekik darah la kot, lama dah repair kete ngan dia skrg kena tukar bengkel lain nmpknye {:decideo haha... Kalau perempuan yg g bengkel mcm tu la 😂.. Mmg sayang ngan satria tapi seram tgk kos repair ribu2 dia tu.. Dah la susah nk simpan duit dgn gaji sikit mcm ni.. Hahaha

Lagi 1 yg bab myvi ni pulak, sy sbnarnya dah htr docs utk dorg try buat loan utk kete tu cuma dokument tu ada yg xcomplete la so dorg xhtr lg ke bank.. mcm mana ye, boleh ke kalau sy amik balik dokumen2 tu? Kang marah pulak org jual kete tu kang :D

batu_bergolek Publish time 11-6-2016 02:43 PM

Azeezahbadrul replied at 11-6-2016 11:51 AM
Haa.. Mekasih bagi clear sikit apa next step utk sy buat.. Sy pun give up gak ngan satria tu sbnar ...

-kalau mechanic cadangkan buat sesuatu yg "major" dan awak tak pasti apa keputusan yg betul, awak boleh minta 2nd atau 3rd opinion dari mechanic lain. Awak duduk mana, mungkin awak boleh minta Zulka tolong checkkan keseluruhan kereta, Rasanya pengeras Zulka berpatutan :lol::lol::lol:

-Tak semestinya pembaikan perlu buat sekaligus, keutamaan kepada rosak yg urgent dan merbahaya. Wear n tear biasa boleh dibuat secara berperingkat dan berjadual jadi awak boleh la set aside duit bila dapat gaji. Sebab itu penting awak assess status kereta awak.

-Selain dari minyak hitam bocor, enjin kereta awak ada masalah lain ke? overheat? spt asap exhaust? makan minyak hitam? air radiator bercampur ngan minyak enjin? enjin bunyi mcm nak nak roboh :lol::lol::lol: ?

-Bab loan tu, kalo ikutkan selagi awak tak sign perjanjian persetujuan dgn bank/company credit walaupun dia dah lulus, selagi tu awak boleh tarik diri. Cuma used car muncungla sikit mulut diorang:lol::lol::lol: , tapi cakap elok2 rasanya diorang faham.(awak ada letak deposit ke?) . Cuma pastikan awak dah ada keputusan yg decisive sama ada nak continue buat loan kereta atau repair balik satria, baru commit. Buat sementara waktu ni minta la diorang on hold dulu loan submission nih (cakaplah awak sibuk nak raya :lol::lol::lol: )

Azeezahbadrul Publish time 11-6-2016 11:32 PM

batu_bergolek replied at 11-6-2016 02:43 PM
-kalau mechanic cadangkan buat sesuatu yg "major" dan awak tak pasti apa keputusan yg betul, awa ...

Sy duk area shah alam.. Ada tgk post zulka pasal bengkel tu tp kat area KL, so susah kalau sy nk g sorg.. Huhu{:7_433:}

Kete tu pulak ekzos mmg berasap putih.. Biasanya kalau kete org lain sy perasan xde pulak asap mcm tu.. Xtebal pun tapi ada nampak la asapnye.. Pastu enjin pulak mmg kasar bunyi dia..

batu_bergolek Publish time 12-6-2016 02:17 AM

Azeezahbadrul replied at 11-6-2016 11:32 PM
Sy duk area shah alam.. Ada tgk post zulka pasal bengkel tu tp kat area KL, so susah kalau sy nk g ...

-Oh, jadi enjin kereta awak bukan setakat bocor minyak jelah. Asap putih kalau hanya keluar masa enjin sejuk ( baru hidup) dan bila dah jalan lebih kurang 30 min asap tu hilang, itu normal ( wap air) . Tapi kalau enjin dah panas dan jalan jauh pun asap putih (ada kebiruan sikit) sentiasa keluar, mmg ada tanda enjin dah makan minyak hitam (kalau dah teruk mmg kene overhaul :L ) .

-ape pun cuba dapatkan 2nd opinion, lepas tu awak decidelah nak buat samada repair keta atau amik keta lain. (Kalo amik kereta lain, pastikan awak check kau kau kereta tu sblm setuju beli tau)

Azeezahbadrul Publish time 12-6-2016 10:09 AM

batu_bergolek replied at 12-6-2016 02:17 AM
-Oh, jadi enjin kereta awak bukan setakat bocor minyak jelah. Asap putih kalau hanya keluar masa ...

Dah jalan lama pun masih ada asap putih samar2 kuar.. Hehe ok xpe sy try tanya bengkel lain pulak nnt.. Teruk dah kete tu bab enjin dia.. kalau ikutkan pun mmg syg nk letgo walaupun dah ada buyer menanti je bila2 sy nk jualRugi sbb kete tu dah mmg nama kita kan, xkan nk jual yg ni utk buat hutang lain.. Dah la kena byr 400++ selama 7 tahun {:orz

tagas Publish time 13-6-2016 09:48 AM

aku pun tgh dilemma cam ko jgk nih

altis aku minyak hitam bocor

air cond pun prob kena servis overhall semua

aku dah survey semua kos dlm 4k

lg 6 bln jer nak abis byr kat bank

ikat 7 tahun..mmg tak berniat nak amek keta baru pun

menambah hutang..so maybe aku proceed jer kot dgn overhall

kena korek la duit asb :mad:

zulka Publish time 13-6-2016 10:38 AM

memang pening kepala kalau berdepan dgn masalah mcmni...
samada nk repair dgn kos wang yg byk...
ataupun jual, beli lain, buat hutang baru..
dua2pun ada risiko yg menanti..
kalau repair yg lama dgn kos besar belum tentu elok (kalau dapat pomen hampeh)
kalau beli kete second plak belum tentu kete elok, kalau rosak naya(dah ada loan baru lagi...)

so nasihat aku, pakai dulu apa yg ada selagi boleh, cuma kena la jaga sket minyak hitam dll, jgn bagi kete tu breakdown, bila dh ada bajet sok baru repair, pada masa yg sama, cari bengkel yg betul2 boleh dipercayai...supaya tak terkena

nak beli kete lain boleh, tapi byk benda nk kena fikirkan...nk bayar bulan2 lagi, kalau kete 2nd aku bagi 6 bulan je...kompom ada masalah timbul, nak pakai duit plak lagi....

BTW kalau gaji bersih awak RM1400 sebulan tak lepas nk loan dgn bank dik... kompom.. sama gak dgn AEON pun belum tentu.....skang AEON punya syarat ketat, kalau lepaspun dia minta guarantor...
kalau perlukan pertolongan sila PM sy.
tq

sranua Publish time 13-6-2016 02:35 PM

Macam aku la ni..pakai kereta Wira tahun 2005..maknanya dah 11 tahun. Memang bulan2 tak bayar bank...tp sekali meragam..sakit jiwa....Sekali tu 'fuel pump' rosak..ganti seketol..dah habis RM160.00.
Baru ni pi servis minyak brek dgn minyak clutch...bila tukar je rupanya Disk Brek tayar belakang pulak yg rosak....senyum je pomen kata kalo tukar baru RM700-RM800...kalu second RM500....haduiii ingat aku cop duit ke...
Nak ambik keter baru...dah kurang duit nak enjoy..jalan2..makan sedap2....

zulka Publish time 13-6-2016 03:18 PM

sranua replied at 13-6-2016 02:35 PM
Macam aku la ni..pakai kereta Wira tahun 2005..maknanya dah 11 tahun. Memang bulan2 tak bayar bank.. ...

disk brek blakang wira 1.5 murah ja...pi cari kedai potong nuuu, tak smpaipun 300..
ataupun...kalau tak bengkok skim ja, tak smpai 100

nuerulcayang Publish time 13-6-2016 03:42 PM

aku aritu dlm situasi mcm ni la.....aku pkai persona thun 2009...600 ++ sebulan..tnggl lg 3 tahun (dlm 20k lbh lg)...duit mnyak dlm 300...dkt 1k utk keta tiap2 bulan x trmsuk kerosakan...pk2 nak tukar ngn Axia baru..utk jimat ... last2 x jadi tukar...kputusan..laki aku amik personal loan..g byr full settlement utk keta tu...mmg la ada kmitment bru..tp at least jimat la dlm 300 sbulan...xtau la kputusan aku amik tu btul ke x...

tp alhamdulillah lpas abis byar keta tu..rsa lega ckit...ada la duit utk kecemasan skit wlaupn x bnyk..aritu dugaan smpai 2 skaligus...bocor mnyak hitam..pstu mslah gesket(xtau eja mcmne)..n aircond...dekat 700 kna.....aircond sje 500 ++...

Azeezahbadrul Publish time 13-6-2016 10:52 PM

Haa tu la dua2 ada kelemahan.. Tapi memandangkan ramai gak yang xgalakkan amik kete second tu, sy igt nk ikut ckp korg la.. Sbb mmg mula2 mcm xde penyelesaian je.. Atleast ni dah nampak jalan.. :) buat apa buat loan baru kan? Lagi pulak 7tahun loan KALAU aeon bg buat loan.. Haha penat aiihh nk bayar 7tahun tu:funk:

bemyself Publish time 14-6-2016 08:08 AM

Aku prefer keta lama sebab x tanggung utang...cuma menangung ragam sakit je laa...
Baru2 ni terbang duit aku RM2,500 wat gear box...amek ko...
Tapi bila dh wat gear box..keta much better....
Nak berhutang bukan x bole..even rm400 ke RM500 ke....sayang la duit tu...pehtu nak ikat selama 7 tahun...in terms of 7 tahun tu...kompem la keta tuada meragam gak..lagik nak tambah duit meragam dan duit bulanan...mak x sanggup..

So pendapat aku..elok la teruskan apa yg dah ada nie..betulkn la sikit2...yg penting x terbeban dgn hutang piutang yg menyemakkan kepala aku...asal bole gi keje...balik keja..udah lah...bukan akunak bawak keta aku gi holiday jauh2 pun...

itik_magic Publish time 14-6-2016 08:18 AM

sama ler ....biasa mmg beli keta terpakai.....

tp modal bnyk gak abis repair kalau keta terpakai......

target tahun 2020...nk beli keta baru ler ..hehehheh

nasihat utk TT....repair ler sikit2 satria tu......

kumpul modal..overhaul je balik.

cuma nk cari kedai yg x potong kepala harganya tu yg payah.

tiang@pi Publish time 14-6-2016 07:05 PM

sabar je lah...
susah2 pakai motor je..
public transport pon banyak..

Z28 Publish time 14-6-2016 10:37 PM

Pendapat saya:

kereta 2nd = masih ada risiko; spt normal wear & tear yg perlu dibuat dan/atauterbeli kereta yg pernah accident/banjir.

Kereta lama (Satria) = probably injin dah haus, makan minyak hitam, & perlukan kerja2 pembaikan sistem hawa-dingin.

Memandangkan gaji TT yg terhad, saya cadangkan TT gunakan dahulu kereta Satria yg ada dan sementara itu berjimat dgn menyimpan wang untuk membuat kerja2 pembaikkan injin pada masa hadapan. (Top overhaul/Major overhaul) & kerja2 air-cond.   

Kos utk m'baik-pulih injin petrol 4G13 lebih-kurang +/-RM1,000.00; dan kos membaiki sistem hawa dingin mungkin kirang/lebih; tertakluk kepada barang2 yg perlu diganti/servis.

Afterall, kereta tu dah habis bayar kan ?.

Z28 Publish time 14-6-2016 10:57 PM

Secara peribadi, saya lebih gemar beli kenderaan terpakai secara tunai.

Tak perlu fikir monthly installments.   

Boleh dapat perlindungan insurans yg kompetetif.

Boleh juga 'bargain' harga kaw-kaw; ketika keadaan ekonomi berada di waktu2 mcm sekarang.

Azeezahbadrul Publish time 15-6-2016 08:35 PM

Z28 replied at 14-6-2016 10:37 PM
Pendapat saya:

kereta 2nd = masih ada risiko; spt normal wear & tear yg perlu dibuat dan/atau   ...

Ye saye satria mmg dah habis bayar.. Tp tu lah kerisauan ada sbb nk kena bayar banyak kedepukk byk utk repair.. Pastu takut benda yg sama jadi lagi.. Haha..

Plus sy kena g try usha2 bengkel yg xcekik darah walaupun org pempuan mcm sy mmg xtau mcm mana nk detect bengkel tu cekik darah atau x ;P

Azeezahbadrul Publish time 15-6-2016 08:38 PM

tagas replied at 13-6-2016 09:48 AM
aku pun tgh dilemma cam ko jgk nih

altis aku minyak hitam bocor

4k... Tarik nafas, lepas.. Tarik nafas, lepas.. Bertabah bro.. Sy ni belum survey lg pun risau gak..
Pages: [1] 2
View full version: Kete second atau kete lama maintainance high