CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: YgBenar

[Tempatan] Akibat Boros Duit KWSP RM700,000 ‘Licin’ Dalam Masa Tiga Tahun, terpaksa bekerja semula di umur 70 tahun kerana terdapat komitmen besar seperti kad kredit dan pinjaman rumah

cmf_premierleag replied at 30-4-2024 10:57 AM
True..sbb tu kene make sure sume hutang besar2 mcm kete,rumah, etc sume dh hbs setelkan sblm pence ...

yes kaka betulll...mana yg belum habis bayar rumah tu, kalau rumah tu besau I advise jual je la and beli yg senang nak maintain or cari yg sewa murah...kereta pun sama, jangan tambah hutang....

kalau 700k tu pecah2 kan ke asb/asb2/th . setiap acc 200k. 100-150k enjoy dulu. yg 3 akaun tu akan dpt dividen plg min 10k la katakan, so ada 30k utk setahun 2.5k utk belanja sebulan. pokok x luak . so belanja la ikut 2.5k sebulan. ok ka?

duri_durians replied at 30-4-2024 01:51 PM
sama lah. rasa takut sangat. sbb takut susahkan orang. nak mtk tolong kt sape. malu nak meminta2.
...

jgn terlalu risau fikir pasal masa depan...selagi cuols masih hidup, insyaAllah akan ada rezeki cuols...hal rezeki nie kita taktau...meols ada jer kenal org tua yg di usia emas, tetiba dpt duit berjuta dari sumber yg tak disangka...

kad kredit tu individu masing2 yang perlu manage, jaga disiplin kewangan. tapi yg pinjaman rumah tu, boleh berlkau kepada most of us. harga rumah mahal, interest tinggi, loan tenure panjang.  nak buat macamana.

persediaan utk bersara.
pelaburan asb. dgn beli lot kedai dah lebih10 thn. disewakan utk byr loan.
gaji cgu tk byk.. sbb elaun je yg byk.
aku tkde la nk ajar tiusyen ke.. nk santai² je main dgn.kucing

sranua replied at 30-4-2024 12:22 PM
Kayanya ada tanah, ada sawit. Tenang hidup.
Aku nak masuk 50..hutang banyak lg...skrg nmpk AKPK je ...

Aku beli tanah2 tu masa harga murah.  Ada jual kat aku 3 ekar bawah RM15k, ada jual 2 ekar RM20k. Akupun bukan muda......masa muda aku beli. Yg paling mahal aku beli 6 ekar  RM120k penuh sawit. Tapi sekarang tak dapat dah

Follow Us
UMMI_MAI replied at 30-4-2024 01:08 PM
kena cukai dari sedara mara ? tak pernah lak dengo

faham2 la mesti la ade sedara mara yg nak merasa jugak,mase tu la sesak nak itu nak ini

jadi mana baiknya kwsp berbanding pencen bulanan? bila dh tua xde pendptn xde yg nk tanggung akhirnya tambah beban kerajaan jugak nk tanggung. kekalkn pencen penjawat awam cuma penjawat awam juga kena mencarum spt org swasta. rasanya lebih baik begitu.
walau bulanan pencen x bnyk sekurang2nya cukup utk mkn n duit ubat masa tua pun dh bersyukur.

Kadang² elok muka buat kelat, unfriendly dan pangai gangter skit. Orang nak pinjam duit pun takut kena sembur. Memang tak byk le kengkawan. Apapun janji selamat le duit KWSP kita dari dicaras org.

cm_vungtau replied at 29-4-2024 11:37 PM
I vote cerita ni Tuan Imlan reka. Mesti Tuan Imlan penjual insurance. Agittew

Tu la. Dah umur 60an mana boleh buat loan ke apa. Saje kot nak takutkan org supaya x bukak acc 3 epf tu.

IMLAN ADABI adalah sasterawan dan bekas wartawan Berita Harian.  MK selalu ambil article dia to publish.

Edited by tobobon at 30-4-2024 07:35 PM

yang marhaen dah x kisah xde duit masa tua lepas bersara.. yg penting nak settlekan hutang semua..so hidup tenang katanya...tp tulah bukan tak kenal ummah...depa laaaagi tak tenang kalau xde hutang ...dah tutup semua hutang...gerenti nak buat hutang baru balik...beli keretalah, beli rumah tambahan lah

meols tengok kat tik tok hari2 ada live pasal nak keluarkan kwsp...lagi2 yg katanya suri rumah dah 300 tahun x mencarum

lg2 ada sorang akak ni bingit betul hari2 dia live semata2 nak minta keluar duit kwsp

kepompong replied at 30-4-2024 11:03 AM
not that easy

upah orang? kalau lah senang nak bercakap dgn org tak sekolah.

Yer tak mudah kalau orang jenis duduk bandar kerja opis kot..kalau memang biasa berkebun mudah je..I cakap berdasarkan mak bapak pakcik makcik iols Ler hari tua2 ni tinggal kutip duit je kat mandor sawit.  Mandor ni la yang uruskan indon2 atau warga asing kait buah sawit berjadual. Kalau kebun sawit jauh just upah mandor jelah bila2 masa contoh nak raya parents iols g la opis minta duit hasil.
Kalau kat kampung ni bapak iols sendiri monitor cari orang kait sawit..biji2 yg luruh kutip sendiri sambil2 healing dalam kebun..berguni2 dapat. Lepastu selesai call lori cina tukang kutip buah bawak kilang.
Nak cakap ada tanah ni memang berbaloi kalau diusahakan.

batu kikir replied at 30-4-2024 11:05 AM
Aku tak tahu cadangan aku ni bagus ke tak.
Ada duit beli tanah............tanam sawit. Bulan2, insya ...

Setujuuuuu. Orang cakap tak mudah. Memang betol. Tapi berbakti pada tanah ni lagi senang kot dari hidup bandar kerja opis. Aku tengok mak bapak aku bestnya lah hari tua ni cash puluh ribu dalam lemari gitu je..yela.sebab orang tua takda bank. Lepastu tiap tahun mesti buat qurban. Ramdhan mesti infaq surau. Kitorang anak2 ni terasa keberkatan rezeki itu..hutang memang takde. Kitorang membesar dgn hasil sawit dan berkebun sayur..

logik je 700k boleh habis dlm masa 3 years
kalau dah beli rumah 200k cash
keta anak 100k cash
kenduri anak pun disupport
belum soping lg gi holiday oversea

kena igt semua menda dh mahal skrg ni
kejap je bole licin duit ratus ribu tu

dagusengett replied at 30-4-2024 11:19 AM
Ye okay jugak tu
Mmg mak i dpt jugak hasil dari tanam sawit
Depa adik beradik waris semua dpt sbb  ...

Uols yang ada kebun sawit sendiri ni tinggal area johor ke? Ke bukan

Kalau belah2 utara ni selalunya sapa2 yang dapat tanah bendang sebagai tanah pusaka, banyak relung pulak tu, memang goyang kaki je lah kat umah, makan duit hasil padi tu je.

Rasanya kena ada pendapatan pasif jugak di samping duit pencen / kwsp tu.  Sapa2 ada tanah sendiri yang buat sewa, memang untung. Macam salah sorang mak nakan aku tu, masa muda2 beniaga kat pasar malam jual kain ela. Suami dia ada banyak tanah sewa, bila suami dia ninggal, yang untungnya mak nakan aku la. Bulan2 hidup dengan duit hasil sewa tanah tu je. Sampai sekarang dah tua, tak payah nak susah2 keja, dok umah goyang kaki je. Anak sorang je. Aman2 hidup.

Iols teringin nak tahu, berapa agaknya saving dia dekat tabung haji dengan asb. Mesti cecah juta2 sekarang.

naina replied at 30-4-2024 07:39 PM
Yer tak mudah kalau orang jenis duduk bandar kerja opis kot..kalau memang biasa berkebun mudah je. ...

Kalau felda ni anak sulung peneroka kan yg jd oemegang amanah?

batu kikir replied at 30-4-2024 11:05 AM
Aku tak tahu cadangan aku ni bagus ke tak.
Ada duit beli tanah............tanam sawit. Bulan2, insya ...

Kat mana nak beli tanah you?

kotakbaju replied at 30-4-2024 10:09 PM
Uols yang ada kebun sawit sendiri ni tinggal area johor ke? Ke bukan  

Kalau belah2 utara ni se ...

Kat perak sawit / getah
Kat penang - tanah bendang