CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: YgBenar

[Tempatan] Akibat Boros Duit KWSP RM700,000 ‘Licin’ Dalam Masa Tiga Tahun, terpaksa bekerja semula di umur 70 tahun kerana terdapat komitmen besar seperti kad kredit dan pinjaman rumah

selang bbrp ketika, mesti ada tered pasal duit. Pastu poromer akan ulang2 ayat duit million2 pun tak cukup nak survive sampai mati

bosan lah kan sbnrnya

kalau di barat, org2 pencen jadi gigolo

aku percaya je citer ni, aku pon ada jumpa je few org dah pencen pas pencen lagi boros dari masa bekerja. yg paling latest, sorg ni baru pencen bank i think about 1 year plus, lepas pencen tu tukar motor harley davidson baru, melancong overseas dah 4x this year walaupon skang ni esok baru nak masuk may, pergi europe 3 minggu, japan 10 hari, pastu roadtrip asia barat, lagi 1 dekat je gi vietnam. semua ni dia pergi lebih 10 hari, vietnam je mcm 5 ke seminggu je. belum lagi aktiviti ride harley dengan geng dia

ermm tgk je lah berapa lama duit kwsp dia boleh bertahan. tapi pas pencen pon dia masih buat part time isi2 masa lapang bila dia tak pi holiday or ride harvey dia tu

_blackbird replied at 30-4-2024 10:22 AM
aku percaya je citer ni, aku pon ada jumpa je few org dah pencen pas pencen lagi boros dari masa bek ...

kalau masih buat job @ duit tepi, apa nak heran... joli aje lah duit epf / gratuity heheee

chandrahusin replied at 30-4-2024 09:17 AM
Mmg ada pun
Kat ofis aku
Umo 55 keluar epf

kadang2 time tu la ada kawan2 datang, pinjam uang...hahaha

pinjam tp tak bayar

ada le member cam tu juga, dgn yg pinjam uang, dgn yg ajak masuk saham pelik ( konfirm no return)  

skrg dah nak pinjam duit aku, sikit2 boleh la,

member lg sorg pun cakap, ko kena igt si abg tu dah tak kerja, kalo dia nak pinjam duit ko banyak2 ko rasa bila dia nak bayar?

sebelum dtp epf dulu ada la juga pinjam, dpt epf dia bayar balik, siap open table lamb chop , tp kasian la kt orang2 yg suka amik kesempatan kat orang ada epf/ kwsp ni ,

cuma 1 je mcm mana nak elakkan diri dari orang2 yg nak pinjam dan jaja kisah sedih kt kita ni...

Follow Us
Tinot7 replied at 30-4-2024 09:41 AM
Sblm pencen mmg kena plan supaya tak payah bayaq umah lagi.. sekadar menten umah.. umah kecik bagu ...

sbb tu la iols tekankan tak perlu rumah besar kereta besar asal cukup selesa utk fmly kita dan sedap mata memandang yg pntg pastikan by age 45 blh debtfree, dpt awalkan lagi bagus. takde hutang blh menyimpan hidup pun aman.
byk lagi duit tu nak disalurkan ke tempat2 lain (maintenance rumah, kereta-tukar baru/maintenance, kids education, expenses hari tua). benda2 ni tak brp nmpk keperluannya tp mmg wajib ada dan sgt la mahal kene ada cash yg agak byk.

kwn2 iols smpai skrg kerjanya nak buat hutang je. nak reno umah buat loan smpai 100k, tak smpai 5thn bocor sana sini jenuh korek cash utk repair

salimrock replied at 30-4-2024 10:31 AM

pinjam tp tak bayar

cara nya takyah keluar epf tu. keluar ngam2 nak pakai setahun bbrp kali je. Duit kalau kat savings acc mmg habis sekelip mata.... nak keluar senang sgt, boleh paywave, scan qr, online transfer, beli brg pun online.. bank skrg tak macam dulu2 zaman tkde online banking. Zaman sblm atm card lagi teruk. nak keluar duit kena beratur

Zaman dulu2 bank utk simpan duit dgn selamat
Zaman skrg acc svings kat bank lah yg paling tak selamat

mojarean_X replied at 29-4-2024 11:16 PM
Iols x nk susah masa dh tua. Biarlah iols pki kete biasa tp simpanan utk hari tua ada. X nk jd mcm o ...

Kisah benar...ad org pencen askar. 3k sbln. Dan2 mse tu tukar kereta baru. Dh la.mmg ad hutang rumah 1000++.. pas pencen, tambah utang bli kereta bru. Anak.bru nk membesar. Hhmmm...

syamzana replied at 30-4-2024 10:37 AM
sbb tu la iols tekankan tak perlu rumah besar kereta besar asal cukup selesa utk fmly kita dan sed ...

hb i pun umur masa belum 45 dah debt free kononnya... bonus utk kitorang sbb dapat sell off the business dgn harga alala dpt gratuity .... tapi ada kemelut rumahtangga, jahanam segala2nya . esp pasal masa depan anak2 ...  skrg pun, masalah anak2 tetap tak selesai walopon anak i kerja je macam anak org lain.

yg no1 keje kat singapore, tp tetaplah parents menanggung makan minum tempat tinggal. Mgu ni i nampak dia tak pergi keje , i tanya dah berhenti ke keje ngan mitsubishi electric , dia kata taklah. Ntah malas nak tanya lebih2... i risau kalau biawak in the making. tapi belum plan camne nak buat kalau betul2 terjadi . Hb i mmg takyah la bincang ngan dia sbb susah betul nak buang perasaan dia  pandang anak2 sbg anak kecik yg masih kena tanggung bagi kasih sayang , ibarat kain putih tkde dosa ahlil sorga

Kalo kwsp dh licin, pi je la sedut covid tu...bleh gak mati awal

cm_vungtau replied at 30-4-2024 09:22 AM
Kalau umur 55 ke atas, hopefully tak payah la ada hutang dah. Anak2 dah habis belajar. Tu pasal kala ...

True..sbb tu kene make sure sume hutang besar2 mcm kete,rumah, etc sume dh hbs setelkan sblm pencen.
Yg x reti2 nk manage duit tu yg mintak smbg kontrak la bagai smpi umur 65
Dah tau dah tua nk mampos, pi tambah lg beban hutang dgn bank..x ke bodoh namanya kan.

Kalau lahh beli tanah..cnth tanah sawit . Upah orang je..untung2 hari tua tgguu jela hasil masuk tiap bulan

salah percaturan org tua ni….mesti peer pressure rakan masjid…örg buat rumah dia pun buat rumah…lps tu dok berlawan anak aku belikan aku yada yada yada
lps tu sale person dtg jual merapek meraban kt org tua tua. ni…..lps tu tv channel jualan je….

naina replied at 30-4-2024 10:57 AM
Kalau lahh beli tanah..cnth tanah sawit . Upah orang je..untung2 hari tua tgguu jela hasil masuk tia ...

not that easy

upah orang? kalau lah senang nak bercakap dgn org tak sekolah.

yg jenis pegi skolah , lagi bijak. nnt kita pun kena kelentong bagai

salimrock replied at 30-4-2024 10:31 AM

pinjam tp tak bayar

Ini kisah biasa kan Salim
Org tau bila kau dapat duit
Ada kwn aku ngam2 hari birthday ke 55
Ada org dtg tya you hari ni 55 kan boleh keluar epf
Nak pinjam dulu
Ada kes plk 2x dia tolong sepupu bayar hutang Along
Pinjam 5k kena baya 25k
Kali ke2 dia tlg bayar hutang Along tu
Dia ckp dgn sepupu dia
Lain kali jgn dtg lagi
Aku rasa kan kena reject elok2 lah klu org dtg mintak2 duit ni
Biar hilang kwn dulu
Dr lps tu kwn hilang duit pun hilang
Klu nak kita sedekah
Pagi tadi aku dgr ceramah
Ustaz kata sedekah tu timbangan berat
Lagi2 klu sedekah kat org betul2 susah & lillahitaala

korang yg katanya kena ada savings 5 million tu utk maintain hidup macam skrg, nnt meninggal duit tu pegi kat siapa . Sorry tanya soalan noob.

Aku tak tahu cadangan aku ni bagus ke tak.
Ada duit beli tanah............tanam sawit. Bulan2, insyaAllah ada duit masuk.
Of course income turun naik........tapi ada duit. Duit EPF guna untuk belanja bulanan.....say, keluarkan around 3K a month untuk beli stok makanan, utilities, keperluan lain. Hidup 2 orang suami isteri.......how much you want to makan.
Make sure tiada hutang kereta, hutang rumah bila bersara.
Aku masih lagi bekerja dan aku ada lebih dua puloh ekar tanah....semua tanam sawit. Semua tanah dalam state aku tinggal. Sesak2 bolih jual. Harga dah average RM50k/acre. Dulu UT agent usha2 aku.........aku bolayan kan je.

UT agent usha aku untuk invest dlm UT. Bolih dapat more than 10% katanya. Aku bolayan ke je.
Beli properties (tanah) lagi best........dulu murah giler, Sekarang kayangan.
Bulan2 ada duit masuk jual sawit.
UT ada apa? Tunjuk statement harga dah naik....bla..bla...
I have no time for that.

elnor_81 replied at 30-4-2024 10:40 AM
Kisah benar...ad org pencen askar. 3k sbln. Dan2 mse tu tukar kereta baru. Dh la.mmg ad hutang rum ...

Awalnya pencen askar anak masih membesar